5000206070777

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

میل لنگ یا میلنگ ( به انگلیسی : Crankshaft ) همان قطعه ای است که نیروی حاصل از ضربه شاتون ها را جذب و تبدیل به نیروی گردشی ای می کند که نهایتاً فلایویل را به حرکت در می آورد . می توان گفت که میل لنگ مثل استخوان در بدن است. در واقع ماهیچه های ما که قدرت را در خود ذخیره می کنند بدون استخوان تکه گوشتی بیش نیستند ! میل لنگ مرکزی ترین بخش یک موتور خودرو است که توسط یاتاقانها به بدنه داخلی موتور محکم می شود تا بر اثر نیرویی که شاتونها روی آن ایجاد می کنند به حرکت چرخشی در آید ( این نیرویی را که بر اثر گردش میل لنگ بوجود می آید را گشتاور می نامند ، یعنی همان نیروی گریز از مرکز ! ) در واقع پس از اینکه نیروی احتراق پیستون را به حرکت در آورد، پیستون با انتقال این نیرو روی شاتونها و پس از آن روی میل لنگ باعث ایجاد نیروی مکانیکی لازم می شود.

تقریبا تمام موتور خودروها، فقط یک میل لنگ دارند که جنس آن می تواند از مواد مختلفی از جمله فولاد آب دیده و یا فیبر کربن و یا هر ماده ی دیگری که استحکام لازم برای فعالیت سخت در بی نهایت مدتی را داشته باشد، در برابر خوردگی و فشار مقاوم باشد، شکل پذیر باشد و در دماهای مختلف هم کار کند ساخته می شود، اما امروزه در خودروهایی که تکنولوژی از سر تا پایشان سرازیر است میل لنگ ها را هم از فیبر کربن می سازند چون علاوه بر اینکه در بسیار از ویژگی ها از فولاد برتری دارد ، با مقاومت چندین برابر بیشتر و وزن چندین بار کمتر آن گوی سبقت را تا کنون از دیگر ترکیبهای صنعتی ربوده است !

ادامه دارد ...

لطفاً نظر دهید ...

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودرو شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگذاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.