امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

( تصویر : برگرفته از وب سایت http://strandedpassengers.org )

آفرود و یا آفرُد ( Off road ) در زبان انگلیسی به معنی پایان جاده و یا خارج از جاده می باشد و منظور محلی از محیط اطراف برای رانندگی است که فاقد هرگونه مهندسی خاصی است که برای راحتی خودروها و سرنشینان آنها بکار گرفته می شود ...

همه می توانند با خودروهای خود به سفرهای خارج از حاده و یا آفرود بروند و از خودروهای خود برای حضور در میان گل و لای و سنگ ریزه و شاخه های درختان و رودخانه های صعب العبور و تپه های خطرناک استفاده ی دیگری غیر از حضور در خیابانها داشته باشند که هم لذت زیادی برای آنها داشته باشد و هم در میان طبیعت به روح و جسم خود تازگی بخشند !

اما نکته ی مهم اینجاست که متاسفانه هر خودرویی به درد حضور در طبیعت و در جاده های صعب العبور و یا آف رود نمی خورد ! و برای مثال اگر خودرویی با توجه به استانداردش؛ فاصله اش تا سطح زمین 20cm ( سانتی متر ) است دیگر نمی توان برای عبور از روی تخته سنگهایی حتی با ارتفاع 20.01cm سانتی متر روی آن حساب کرد !! بنابراین برای این منظور کلاس خودروی آف رود و یا SUV ( اس یو وی ) به انواع خودروهای موجود اضافه شدند تا بتوانند در مناطق بیشتری به سیر و سفر خود ادامه دهند که البته می توان گفت که اگر چه از گزینه های مختلفی برای استفاده در شرایط و محیط های مختلفی پیروی می کنند اما در هر حال این نوع کلاس خودرو تقریباً همیشه به استثنای شتاب و سرعت از نظر کیفیت ساخت، تجهیزات فنی، استحکام، جاداری، تحمل انواع شرایط آب و هوایی در دماهای مختلف، قابل اعتماد بودن و ... یک سر و گردن از خودروهای شهری ای که برای انجام کارهای روزمره و با همان قیمت طراحی شده اند بالاترند !!! و به همین دلیل افرادی که می توانند خودروهای مدل بالا و به روز شده ی شهری بخرند اما در سلیقه شان لجباز نیستند، برای انجام کارهای روزمره هم یک خودروی آفرود و یا SUV می خرند و یکی از احتمالات برای انتخاب این خودروها قابل اعتماد تر بودن آنها از نظر بیشتر بودن توانایی تعداد کارهایی که از دست این خوردوها بر می آید است !

اما مسابقات آفرود در انواع مختلفی برگزار می شود تا خودرو سازان بتوانند با چاش های بیشتری دست و پنجه نرم کنند و شانس خود را برای حداقل یک بار موفقیت در هر یک از بخش ها را امتحان کنند، که از جمله معروف ترین خودروهای شرکت کننده در این نوع مسابقات را خودروهایی از شرکتهای لندروور، جیپ، تویتا، نیسان، میتسوبیشی،فورد،شورولت،مرسدس بنز و ... نام برد.

و همانطور که پیش از این گفتیم این خودروها برای بدترین شرایط ممکن ساخته می شوند و به همین دلیل معمولاً ظاهرشان کمی خشن ، بدون ظرافت های خاص و چشم گیر و یا مردانه به نظر می رسد اما این موضوع به هیچ عنوان باعث نشده است که علاقه مندان به این نوع خودروها برای انتخاب خودروی جدید دست از منطق اولیه شان یعنی ایده آل هایی که یک خودروی SUV دارد، بکشند !!!

اما اولین گزینه ی برای انتخاب یک خودروی خارج از جاده ی خوب AWD : All wheel drive و یا تمام چرخ محرک بودن آن است، که به شما اجازه می دهد تا به تقسیم قدرت موتور بین تمامی چرخها بپردازید ! اما این امر آنقدر مهم است که می توان گفت خودروی مثل لیفان X60 به دلیل دیفرانسیل جلو بودن به جز یک شاسی بلند، هیچ چیز دیگری از یک خودروی کلاس آفرود و یا خارج از جاده به ارث نبرده است !! و یک شاسی بلند و مستحکم می تواند به شما کمک کند تا از ناهمواری های بیشتری به راحتی عبور کنید و با توجه به بیشتر بودن ارتفاع خودرو از سطح زمین احتمال ورود آب در اتاق خودرو را کمتر کنید ! همچنین وجود یک موتور از جنس طبیعت ، یعنی موتوری که علاوه بر قدرت لازم بتواند در حالت حتی کاملاً زیر آب هم و بدون هیچ مشکلی روشن بماند و به کارش ادامه دهد و یا برای مدتهای بسیار زیادی در دماهای بسیار بالا و با دور موتورهای بسیار بالا کار کند و در عملکردش نسبت به انواع شیبها و سربالایی ها و حضور خودرو در زاویه های متفاوت و حتی چپ کردن 100 درصد وقفه ای ایجاد نشود و ... و یا لاستیک هایی که بتوانند برای چهار فصل و در هزاران حالات طبیعی جوابگو باشند و یا اینکه هر لاستیک بتواند به تنهایی گاهی تا دو برابر وزن خودرو را تحمل کند و ... همه و همه از فاکتورهایی هستند که می توانند در طراحی یک خودرو افرود در حالی تاثیر گذار باشند که همچنین تمام این اجزا در هماهنگی کامل کار کنند و این مسائل چالشهایی را پیش روی خودرو سازان قرار داده است که جز با رقابت کردن نمی توان توانایی آن ها را در برطرف کردن این چالشها و مشکلات از یک دیگر آن چنان سنجید تا بتوانیم بگوییم که احتمالا بهترین خودرو برای خارج از جاده کدام است !!!

ادامه دارد ...

لطفاً نظر دهید ...

نویسنده : رضا بهرامی

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ی ما

 ما اعضای گروه گاراژ؛ همچون شما، به خودروها علاقه مند هستیم، و آنها را جزئی از دوستان خود می دانیم، با برخی از آنها خاطره، به برخی از آنها نیاز و به همه شان علاقه داریم.

و حالا آمده ایم تا این وب سایت را که حاصل سالها تلاش و تحقیق است را به دوستان خودمان یعنی شما عزیزان ارائه دهیم تا شاید باعث گذران ساعات خوب و خوشی با توجه به علاقه شما به خودروها شود.

از اینکه مهمانی ما را پذیرفتید؛ بی نهایت خوشحال و سپاسگزاریم.

امضا : مدیریت

هسته ی فکری گاراژ به دنبال چیست ؟

همه روزه وب سایتهای جدیدی در زمینه ی اطلاع رسانی مسائل مربوط به خودروها ساخته می شود اما معمولا سایتهایی خبری هستند که اکثراً اخبار تکراری را انتشار می دهند، ما کمبود یک دانشنامه اینترنتی در زمینه ی خودروها را احساس می کردیم ؛ وب سایتی که شاید با وجود آن دیگر نیازی نباشد که برای تصمیم گیری در مورد موضوعی مرتبط با خودروها ده ها سایت را زیر و رو کنیم، ایجاد محیطی که دانش های پایه و ثابت را آموزش دهد و همچنین فناوری های روز را به فارسی زبانان معرفی کند تا همه داناتر و برای مدت بیشتری رانندگی کنیم، شعار ما این است که هرچه بیشتر بدانیم کمتر اشتباه می کنیم.